مرگ 90 درصد زبان ها

مرگ 90 درصد زبان ها

زبان‌شناس آلمانی: طی چند سال آینده 90 درصد زبان‌ها می‌میرند

خبرگزاری فارس: یك زبان‌شناس آلمانی می‌گوید: زبان چینی تنها زبانی است كه بیش‌ترین كاربر را دارد، ولی تا سه نسل آینده بین 60 تا 90 درصد از 6 هزار و 500 زبانی كه در دنیا به آنها تكلم می‌شود به طور كلی از بین می‌روند.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خبرگزاری د. د. پ، توماس اشتولتس ، زبان‌شناس آلمانی می‌گوید: ما از 6 هزار و 500 زبانی كه در سراسر دنیا به كار برده می‌شود، شاید تنها حدود 15 درصد را خوب می‌شناسیم.

در بین زبان‌های رایج چین با یك میلیارد نفر، بیش‌ترین كسانی را دارد كه به زبان چینی به عنوان زبان مادری تكلم می‌كنند.

اگرچه كشور چین بیش از یك میلیارد و 270 میلیون نفر جمعیت دارد، اما بخشی از مردم این كشور به زبانی غیر از زبان چینی به عنوان زبان مادری صحبت می‌كنند.

به گفته او، پس از آن زبان انگلیسی قرار دارد كه 350 میلیون نفر از آن به عنوان زبان مادری استفاده می‌كنند.

زبان اسپانیایی با 250 میلیون متكلم در جایگاه سوم قرار دارد.

در دنیا كسانی كه از زبان انگلیسی استفاده می‌كنند، بسیار بیشتر از 350 میلیون نفر هستند. اما تنها همین تعداد انسان زبان مادری‌شان انگلیسی است.

زبان آلمانی به عنوان زبان مادری با 100 میلیون نفر و زبان فرانسه با 90 میلیون نفر به ترتیب در جایگاه‌های چهارم و پنجم قرار دارند.

تحقیقات نشان می‌دهد كه از برخی زبان‌ها تنها حدود 500 نفر به عنوان زبان مادری استفاده می‌كنند كه آنها نیز در حال استحاله هستند.

توماس اشتولتس می‌گوید: تحقیقات كارشناسان نشان می‌دهد تا سه نسل آینده بین 60 تا 90 درصد زبان‌هایی كه در دنیا از آنها استفاده می‌شوند به طور كلی از بین می‌روند.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد كه نفوذ زبان انگلیسی نسبت به سایر زبان‌ها بیشتر است.

خبرگزاری فارس